Atatürk Evi Hakkında

4 Ekim 2016 yılında inşasına başlanan Kırklareli Atatürk Evi; Kırklareli Belediye Başkanı

Mehmet Siyam Kesimoğlu öncülüğünde ve hayırsever Kırklarelili vatandaşların desteğiyle yapılmıştır. 17 Ocak 2018 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Kırklareli Atatürk Evi, Selanik’te yer alan Atatürk Evi ile mimari  olarak bire bir aynı olma özelliğine sahip olup, odaların düzenlenmesinde en ince detaya kadar özen gösterilmiştir. Evin içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 20 Aralık 1930 yılında Kırklareli ziyaretinde kullanmış olduğu çatal-bıçak takımı, sürahi, yağdanlıkları, Afyon Kocatepe’de kullanmış olduğu savaş haritası, Bulgaristan Sofya’da Askeri Ateşe olarak görev yaptığı sırada kullanmış olduğu sandalye bulunmaktadır. Evin içerisinde bulunan diğer eşya ve objelerde Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemi  eşya ve objeler olma özelliğine sahiptir. Üç katlı bir yapı olan Kırklareli Atatürk Evi’nin zemin katında Atatürk ve Çocuk Bölümü, Satış Bölümü, Sofa; orta katta Askeri Çalışma Odası, Modern Çalışma Odası, Mutfak, Sofa; en üst katta ise Yatak Odası, Oturma Odası, Banyo ve Sofa bölümleri yer almaktadır. Evin içerisinde ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele Dönemini ve Cumhurbaşkanlığı Dönemini anlatan silikon heykelleri, Annesi Zübeyde Hanım ve Babası

Ali Rıza Bey’in silikon heykelleri bulunmaktadır. Kırklareli Atatürk Evi’ni açılış tarihi olan 17 Ocak 2018’den günümüze 350.000 aşkın kişi ziyaret etmiştir.